Start      Hospicjum      Wolontariat
 
  

7644914
 
Przyjaciele
 
 
 
Inne Hospicja 
 
 
Wszystkich gosci było 
    
REGULAMIN WOLONTARIATU

 


 
 

1.Swoje smutki zostaw za progiem Hospicjum – pacjenci potrzebują  słońca, nie chmur.

2.Nie biegnij, nie pędź, ten czas jest już zarezerwowany.

3.Słuchaj ważnie, Pacjent oczekuje wysłuchania, daje Ci cząstkę siebie, każdaosoba to inna historia, inny charakter.

4.Traktuj każdego indywidualnie.

5.Nie rób fałszywej nadziei.

6.Dawaj, ile możesz dać, nie obiecuj, jeśli nie jesteś czegoś pewien.

7.Nie rób niczego na siłę, każdy ma swoją, nieprzymuszoną wolę.

8.Na Oddziale ważne jest „tu i teraz” – nie ma „zaraz, jutro” – jutro może nienadejść

9.Mowa jest srebrem, milczenie złotem – niekiedy cisza jest bardziej wymowna.

10.Nie bój się chwycić za rękę, pogłaskać – dotyk bardzo wiele znaczy.

11.Dbaj o Pacjenta tak, byś mógł się do Niego przytulić.

12.Jeśliwidzisz, że ma za duża koszulę, za długie spodnie – poszukaj innego zestawu,zajmie Ci to chwilkę, a Jemu przyniesie ulgę.

13.Nie bój się rozmawiać o tym, co czujesz z innymi wolontariuszami, z personelemczy hospicyjnym psychologiem – to pomaga.

14.Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze.

15.Uwierz w siebie. To, co robisz jest szczególne!

 
 
Osoby zainteresowane proszę o przesłanie kwestionariuszu wolontariatu na

e-mail: hospicjumotwartedrzwi@gmail.com  

lub na adres siedziby

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych

 Hospicjum Otwarte Drzwi

Ul. Bielska 108

43-400 Cieszyn
   Zostań wolontariuszem hospicyjnym!

Nie podadzą leku i nie zdiagnozują choroby, ale upieką ciasto, przeczytają książkę lub w milczeniu i bez pośpiechu posiedzą przy łóżku.Bez nich hospicjum nie byłoby tak podobne do domu, a tak różne od większości szpitali. Wolontariusze. To dzięki nim o wiele łatwiej o uśmiech w miejscu, w którym kończy się życie.

Aby hospicjom nie zabrakło wolontariuszy, już po raz szósty Fundacja Hospicyjną organizuje kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie". Jej celem jest pokazanie Polakom, czym są hospicja, komu iw jaki sposób pomagają, ale też -jak każdy z nas może pomóc im i ich podopiecznym.

W tym roku szczególny akcent położony jest na zachęcenie do wolontariatu hospicyjnego osób, które mają już za sobą okres pracy zawodowej. Z doświadczeń hospicjów wynika bowiem,że osoby w wieku emerytalnym mają bardzo dużo do zaoferowania hospicjom. Co więcej, praca na rzecz innych może być dla nich cennym uzupełnieniem luki powstałej po przejściu na emeryturę,usamodzielnieniu się dzieci lub śmierci bliskiej osoby. Dla hospicjów wolontariusz w dojrzałym wieku to wolontariusz, który angażuje się na dłużej,posiada cenne doświadczenie zawodowe i życiowe, «także ma sporo wolnego czasu.

Jak wykazują badania przeprowadzone w tym roku przez Fundację Hospicyjną i PBS DGA na reprezentatywnej grupie 1072 dorosłych Polaków, spora część z nas nie angażuje się w wolontariat hospicyjny, ponieważ

nikt nam tego nie zaproponował (20% odpowiedzi),

nie jesteśmy wstanie przebywać w towarzystwie osób umierających (18%),

nie posiadamy umiejętności przydatnych w hospicjum (17%).

Zwłaszcza takim osobom chcemy powiedzieć, że:

gorąco je zapraszamy do pracy w hospicjum i zapewniamy, że wolontariat to nie tylko pomoc potrzebującym, ale teżwielka satysfakcja dla udzielających pomocy.

wolontariat hospicyjny to nie tylko praca przy chorym, ale też pomoc w biurze, ogrodzie,transporcie sprzętu medycznego i rodzin chorych, organizowaniu akcji charytatywnych. Poza tym do bezpośredniego kontaktu z chorymi i ich bliskimi wolontariusze dochodzą stopniowo, zwykle dopiero w trakcie kilkumiesięcznego kursu medycznego, po szkoleniu z psychologiem i wielu rozmowach z pracownikami hospicjum i bardziej doświadczonymi wolontariuszami.

prawie każdy z nas posiada umiejętności, które przydadzą się w hospicjum. Większość hospicjów potrzebuje pomocy kierowców, ogrodników, malarzy, pracowników biurowych, prawników, osób pracujących z młodymi wolontariuszami lub specjalizujących się w pozyskiwaniu finansów dla hospicjum itp. Oczywiście, bardzo cenni są dla hospicjów wolontariusze z doświadczeniem medycznym, ale brak takiego doświadczenia w żadnym stopniu nie przeszkadza w tym, żeby pomagać hospicjum i osobom chorym.

                   Chcesz pomóc ?


 
 
 

powered by prot Hosting - Serwery
 
I TY MOŻESZ POMÓC ING BANK SLASKI 57 1050 1083 1000 0090 7210 0499
KRS 0000347243